تفاوت لامینیت (laminate)، لومینیرز (lumineers) و snap on smile در چیست؟

لامینیت

 

امروزه یکی از پرطرفدارترین درمانهای دندانپزشکی، طراحی و اصلاح لبخند است. گاهی اوقات بیماران دچار سردرگمی بین معانی لامینیت(laminate) ، ونیر و لومینیرز می شوند.

ونیر(لامینیت) (laminate)پوسته نازک همرنگ دندان است که به منظور اصلاح فرم،شکل،بدرنگی، فاصله بین دندانها،بلندتر کردن ،شکستگی و موقعیت نامناسب قابلیت باند و چسبیدن به دندان بیمار را دارد. ونیرمی تواند در مطب و از جنس مواد همرنگ دندان مانند کامپوزیت برای بیمار ساخته شود و یا پس از قالب گیری در لابراتوار توسط تکنسین و از جنس پرسلنی تهیه گردد. آنچه در بین عوام رایج شده است جابه جایی اصطلاح لامینیت (laminate)به عنوان لامینیت پرسلنی است. پر واضح است  لامینیت پرسلنی که به واسطه لابراتوار ساخته می شود  دارای هزینه  بیشتر می باشدو در صورتی که دچار شکست گردد قابلیت ترمیم مجدد بدون برداشت کامل آن وجود ندارد. اما نمی توان  استحکام  و زیبایی بیشتر آن را نسبت به ونیر کامپوزیتییالامینیت کامپوزیتی کتمان کرد. از مزایای ونیر کامپوزیتی قابلیت ترمیم مجدد آن در صورت شکست می باشد که هزینه های درمان را به شدت کاهش می دهد. امروزه با استفاده از کیت ها و وسایل مخصوص پالیش می توان به زیبایی در حد لامینیت پرسلنی دست یافت.

به این نکته باید توجه داشت که الزاما برای ساختن لامینیت پرسلنی  نیاز بیشتری به تراش وجود نداردو بسته به شرایط بیمار میزان تراش تعیین می شود. امروزه با معرفی لومینیرزها (lumineers) که جنس پرسلنی دارند امکان درمانهای زیبایی بدون تراش یا با حداقل تراش فراهم شده است.لومینیرزها (lumineers)پوسته های بسیار نازک در حد ضخامت لنزهای چشمی هستند که بروی سطح دندان باند می شوند و حداکثر زیبایی را فراهم می کنند. لازم به ذکر است که درمان لومینیرز (lumineers)برای بیمارانی صدق می کند که نیاز به حداقل تغییرات دندانی برای رسیدن به زیبایی مطلوب را دارند. این پوسته بسیار نازک قابلیت پوشاندن بدرنگی های خفیف ، اصلاح چرخش های اندک دندانی و بلندتر کردن دندان را دارد.

 

گاهی اوقات با بیمارانی مواجه می شویم که برخی از دندانهایشان را ازدست داده اند اما نمی خواهند درمانهای ایمپلنتی و پروتز رایج را انجام دهند. در این موارد snap on smile بسیار کمک کننده است. این وسیله به گونه ای ساخته می شود که تمام دندانهای فک را پوشش می دهد و قابلیت جداسازی از سطح دندان مانند دست دندان متحرک را دارد. با این تفاوت که سطح جونده دندانها ،لثه و کام  را پوشش نمی دهد. پس از دو هفته استفاده به حضور آن در دهان عادت کرده و مانند گذشته کلمات را تلفظ خواهید کرد. با حضور این وسیله در دهان می توان به راحتی غذا خورد و نوشیدنی مصرف کرد. در واقع  این وسیله که به طور رایجی توسط ستارگان هالیوودی مورد استفاده قرار می گیرد ، برای مهمانی ها و جشن ها بسیار کاربردی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.